„U” Cluj – CFR, 1-1, derby în Cupa României. „Șepcile roșii" au egalat printr-un autogol

Universitatea Cluj și CFR s-au întâlnit joi pe Cluj Arena în cadrul grupelor Cupei României.

U Cluj - CFR Cluj au dat-o la pace în Cupă U Cluj - CFR Cluj au dat-o la pace în Cupă

U Cluj și CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în prima rundă a grupei C din Cupa României. A fost „război” în prima repriză, 5 cartonașe galbene arătate de Colțescu, și „pace” pe tabelă la finală.

Derby-ul Clujului, varianta de Cupa României, a fost tratat diferit de cei doi antrenori. Eugen Neagoe a mizat pe-o echipă mai aproape de aceea de bază, Dan Petrescu, un mare „fan” al competiției, pe „jucătorii care au evoluat mai puțin până acum”. Evident, cu gândul la duelul „U" - CFR din campionat, programat nu mai departe decât duminică, scrie gsp.ro.

Campioana a deschis scorul rapid, prin Daniel Bîrligea (2), dar Universitatea a egalat în repriza secundă, prin autogolul brazilianului Roger Junio (64), care a deviat involuntar în propria poartă mingea şutată de Ioan Filip.

Cele două echipe se vor întâlni din nou duminică, tot pe Cluj Arena, în ultima etapă a turului Superligii.

În celelalte meciuri din grupă, marţi, Rapid a învins-o pe CSC Dumbrăviţa cu 4-1, iar Farul a remizat în deplasare cu CSM Alexandria, 2-2.

Dan Petrescu, antrenorul CFR Cluj, nu înțelege noul format din Cupa României: „Nu vreau să critic, dar e ceva ciudat”

Întâlnire de gradul zero înainte de meciul CFR - „U”. Suporterii celor două formații strigă mobilizarea