Sport

Câștigătorii Cupei Transylvania Open – ediția 21, la orientare în alergare. Vezi câți clujeni au urcat pe podium? FOTO / VIDEO

O nouă filă de poveste s-a scris în orientare în alergare în Pădurile Gilău și Finișel, lupta pentru Cupa Transylvania Open.

Un podium doar cu sportivii clubului organizator, categoria F12 și M12 / Foto: monitorulcj.ro


Peste 200 de concurenți veniți din țară și străinătate la sfârșitul lunii trecute, au făcut față cu brio atât vremii caniculare, cât și provocărilor traseelor de medie și lungă distanță, proiectate de organizatori.
În primele două etape, de vineri și sâmbată, startul s-a dat în pădurile din Gilău, iar duminică, concursul s-a mutat în pădurea Finișel.

Arbitrii controlori și trasatori ai competiției (în dreapta). La start, un concurent al clubului organizator / FOTO: monitorulcj.ro

Concurenți din 29 de cluburi, din care 6 din străinătate au alergat în Pădurile Clujului

C.S. TranSilva Cluj în colaborare cu Federația Română de Orientare, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Cluj, Asociația Județeană de Orientare Cluj au fost organizatorii celor 3 etape ale competiției.

Traseele etapelor 1 și 3 au fost proiectate de soții Fey, ei fiind și arbitrii controlori a celor 3 zile, iar pentru etapa 2, Tőkés Árpád a pregătit curse lungi, care au pus la încercare fizicul și mentalul concurenților datorită căldurii sufocante, dar care nu a împiedicat însuflețirea sportivilor.

Cei peste 200 de concurenţii veniţi din cinci țări, unul chiar din îndepărtatul Hong Kong, cât și cei din Austria, Estonia, Italia  și Ungaria s-au declarat mulțumiți de încă un regal de orientare în alergare, organizare specifică clujenilor, care a încheiat cu succes sezonul de vară.
 


O „mică pauză” luată pe traseu de concurenta din Hong Kong, între două  puncte de control / Foto: monitorulcj.ro
Finish-ul ultimei zile de concurs, felicitările unui coechipier / Foto: monitorulcj.ro

30 de orientariști pe podiumului de premiere

Clujenii medaliați în urma rezultatului final obținut prin cumularea timpilor realizați în cele trei etape de concurs sunt (M = masculin, F = feminin, cifra de lângă literă, categoria de vârstă):

M10: 1. Bőjte Péter - C.S. TranSilva Cluj,  2. Szöcs Norbert - C.S. TranSilva Cluj,  3. Albert-Demeter Hugo - Watch Out 
M12 : 1. Simon Vince Sámuel - C.S. TranSilva Cluj , 2. Böjte Ágoston - C.S. TranSilva Cluj, 3. Bilc Marco - C.S. TranSilva Cluj
M14: 2.  Nagy-Kovács Vince – C.S. TranSilva Cluj, 3. Simon Benjámin - C.S. TranSilva Cluj
M16: 1. Vígh Ervin - C.S. TranSilva Cluj, 3. Szikszai Balázs -  C.S. TranSilva Cluj
M18: 2. Jancsik Endre - C.S. TranSilva Cluj
M20: 1. Balatoni Tamás - C.S. TranSilva Cluj, 2. Csis Nándor - C.S. TranSilva Cluj
M35: 2. Plaian Voicu - C.S. TranSilva Cluj
M60: 1. Tölgyesi Tibor  - C.S. TranSilva Cluj
M75: 2. Cioban Dumitru  - C.S.O. Dudu Florești

Un loc ocupat pe fiecare treaptă a podiumului de concurenții clujeni, la categoria F16 și M16 / Foto: monitorulcj.ro
Medaliații categoriilor F21E și M21E. Pe cea mai înaltă treaptă a urcat sportiva de elită a clujului / Foto: monitorulcj.ro
Podiumul pentru categoria F50 și M50. Clujencele de la două cluburi pe locul 1 și locul 3  / Foto: monitorulcj.ro
Locul 1 pentru cluburile clujene, la categoria F60 și M60 / Foto: monitorulcj.ro
Câștigătorul locului 2 la categoria M75,  sportivul „veteran” al „orașului-comoară” / Foto: monitorulcj.ro

F10:  1. Szöcs Sára – C.S. TranSilva Cluj, 2. Bőjte Zsuzsa - Watch Out, 3. Bukkos Timea - Watch Out
F12: 1. Görög Gyöngyi - C.S. TranSilva Cluj, 2. Pálfy Eszter – C.S. TranSilva Cluj, 3. Balázsi Zsófia - C.S. TranSilva Cluj
F14: 2. Veress Anna - C.S. TranSilva Cluj
F16: 2. Lakatos Róza - C.S. TranSilva Cluj
F21E: 1. Simon Gyöngyi - A.C.S. Compas Cluj
F45: 2. Fey Enikő - C.S. TranSilva Cluj
F50: 1. Kerekes Kinga – A.C.S. Compass Cluj. 3. Sárközi Zsuzsa - C.S. TranSilva Cluj
F60: 1. Müller Katalin – A.C.S. Compass Cluj
F70: 2. Simon Krisztina – A.C.S. Compass Cluj 


Cei mai mici învingători pe podium, la categoria F10 și M10 / Foto: monitorulcj.ro
Medaliații categoriei F70 și M70, locul 2 pentru sportiva clujeancă / Foto: monitorulcj.ro
Pe podium sportivii de la categoria Open M și Open F , patru medalii pentru clujeni / Foto: monitorulcj.ro

OPEN M: 1. Simon András - A.C.S. Compas Cluj, 3. Böjte Csaba -  C.S. TranSilva Cluj
OPEN F: 1. Mátyás Petra -  C.S. TranSilva Cluj, 3. Szöcs Luciana - Watch Out
OPEN TEHNIC M: 1. Szöcs Attila

Festivitatea de premiere a încheiat încă o ediție a Cupei Transylvania Open, clasamentul și rezultatele obținute de sportivi la cele trei zile îl puteți vedea pe http://www.orienteering.ro/, rubrica Evenimente sau http://www.transilva.ro/.

Ultimele Stiri
abonare newsletter