Sport

Ediția jubiliară a Cupei CLUJ-WEST Open – Trofeul Florești și-a desemnat câștigătorii. Pe ce loc s-au situat clujenii? - FOTO/VIDEO

Între 18-19 iunie a avut loc concursul de orientare în alergare CLUJ-WEST Open – Trofeul Florești, competiţie ajunsă la cea de-a 20-a ediţie.

Cei doi organizatori au premiat categoriile F14 și M14 / Foto: monitorulcj.ro


Legătura veche de un secol a familiei Cioban de comuna Florești, a rezultat un concurs devenit tradițional în calendarul competițional al Federației Române de Orientare.
Organizatorii celor două zile de concurs Dumitru și Paul Cioban, tată și fiu, de-a lungul anilor au cartat toate pădurile din apropierea comunei natale, iar competițiile aduc în fiecare an sportivi din toate colțurile țării, renumele trecând și de granițele tării.

192 de concurenţi la start pe trasee proiectate  pe o hartă nouă și una reambulată anul trecut

Vremea excepțională de vară, aprecierea concurenților pentru traseele proiectate pe hărți, au răsplătit din plin eforturile făcute de mica echipă de organizatori.
Veniţi din 24 de cluburi din 15 localități, cei 192 de sportivi au fost recompensați de priveliștea splendidă din centrul de concurs amplasat pe platoul de deasupra comunei Florești și a satului Tăuți, pădurile de brad și foioase a Munților Gilău și a împrejurimilor.

În așteptarea startului la etapa 2, Cupa CLUJ-WEST Open – Trofeul Florești / Foto: monitorulcj.ro
Ultimele secunde înainte de start / Foto: monitorulcj.ro
 
Emoțiile celor care vor ține pentru prima dată o hartă și o busolă în mână / Foto: monitourlcj.ro
Ultimul post de control înainte de finish / Foto: monitorulcj.ro


28 de orientariști clujeni pe podiumul câștigătorilor la ediția jubiliară cu numărul 20

Medaliile obținute de clujeni în urma celor două etape de concurs au fost (M = masculin, F = feminin, cifra de lângă literă înseamnă categoria de vârstă):

M10: 1. Szőcs Norbert – WatchOut,  2. Gergely Márton - A.C.S. Compass Cluj
M12: 1. Simon Vince Sámuel - C.S. TranSilva Cluj , 2. Böjte Ágoston - C.S. TranSilva Cluj
M14: 1. Simon Benjámin - C.S. TranSilva Cluj
M20: 1. Vígh Ervin - C.S. TranSilva Cluj , 2. Jancsik Endre - C.S. TranSilva Cluj
M21: 1. Vígh Loránd - C.S. TranSilva Cluj
M35: 1. Tőkés Árpád - C.S. TranSilva Cluj
M65: 1. Fey Sándor - C.S. TranSilva Cluj
M70: 1. Enyedi Andrei - C.S. TranSilva Cluj
M80: 1. László F. Csaba - Pro Orientare Cluj 


Câștigătorii celei mai mici categorii F10 și M10 / Foto: monitorulcj.ro

F10: 1. Szőcs Sára – WatchOut, 2. Kibédi Emöke – WatchOut, 3. Böjte Zsuzsika - WatchOut
F12: 1. Pálffy Eszter - WatchOut, 3. Szöcs Réka - C.S. TranSilva Cluj
F14: 2. Tonk Hanna-Dorottya - C.S. TranSilva Cluj
F21: 1. Simon Gyöngyi - A.C.S. Compass Cluj , 3. Gergely Enikő - A.C.S. Compas Cluj
F50: 1. Kerekes Kinga - A.C.S. Compass Cluj, 2. Sárközi Zsuzsa  - C.S. TranSilva Cluj 

Premiații la categoria F21 și M21, clujencele pe Locul 1 și Locul 3/ Foto: monitorulcj.ro
 

Open M: 3. Szőcs Tamás – WatchOut
Open F: 1. Zsigmond Fanni - A.C.S. Compass Cluj, 3. Szikszai Ildikó - C.S. TranSilva Cluj
OPT M: 1. Simon András - A.C.S. Compass Cluj 


Medaliații categoriei OPEN F,  Locul 1 și 3 ocupate de clujence/ Foto: monitorulcj.ro
Discuții despre traseele parcurse, în așteptarea începerii festivității de premiere / Foto: monitorulcj.ro

Pentru informațiile și datele furnizate mulțumiri dlui László F. Csaba, unul dintre cei mulţi care au contribuit la dezvoltarea acestui frumos sport al pădurilor, în care se îmbină atât calitățile fizice, cât și cele intelectuale.

Evenimentul s-a încheiat cu o festivitate de premiere
Clasamentul și rezultatele obținute de sportivi la cele două zile de consurs, îl puteți vedea www.orienteering.ro, la rubrica Evenimente.

Ultimele Stiri
abonare newsletter