Actualitate

Strategia Clujului pentru a fi un „oraș inteligent”, prezentată de Boc la Smart Transformation Forum. FOTO

A avut loc, joi, ediția 6 a „Smart Transformation Forum 2021”, cu tema „Drumul spre orașul inteligent”. Emil Boc a prezentat viziunea Clujului.

 

 


„În cadrul panelului, am prezentat viziunea Verde.Digital.Rezilient, pe care o implementăm la Cluj-Napoca.

 


Am prezentat proiecte implementate deja în orașul nostru în materie de digitalizare a serviciilor publice, infrastructură verde, mobilitate sau eficiență energetică. De asemenea, am discutat despre câteva angajamente pentru viitorul orașului nostru cum ar fi: flota de transport în comun electrică, ecologică până în 2026, crearea, amenajarea și extinderea a peste 190 ha de spații verzi, plantarea a peste 100.000 de copaci”, a transmis primarul Emil Boc.

Forumul a fost organizat de The Diplomat - București și reunește participanți din guvernul român, autorități de reglementare a piețelor și reprezentanți ai autorităților locale, furnizori de tehnologii și echipamente inteligente, companii energetice, furnizori de servicii comunitare pentru utilități publice, gestionarea deșeurilor și transport.


CITEȘTE ȘI:

Cluj-Napoca, pe locul I în Europa, la categoria „smart city”. Municipiul câștigă în fața Estoniei

 

abonare newsletter