CFR Cluj, adversar-surpriză în play-off!

CFR Cluj, campioana României, va juca în play-off-ul Europa League cu F91 Dudelange. Clujenii au trecut în dublă manșă de Alashkert, 2-0 în tur și 5-0- în retur.

Meciurile din barajul pentru Europa League vor avea loc pe 23 și 30 august!

După 2-1 în tur, Dudelange a remizat în retur pe polonezii de la Legia Varșovia, scor 2-2 . Meciul a fost rezolvat rapid de luxemburghezii. Mijlocașul lateral Patrick Stumpf a marcat în minutul 8, iar fundașul central Stelvio a majorat diferența în minutul 17. Scorul la pauză a fost 2-1, după ce Kante a marcat în minutul 33. După pauză, Kante a egalat scorul, în minutul 86, dar Legia nu a avut forța să mai marcheze încă un gol, scrie gsp.ro.

F91 Dudelange este campioana Luxemburgului și deținătoarea Cupei Ligii. Formația antrenată de neamțul Dino Toppmöller are un lot cotat la 3,9 milioane de euro. Cel mai valoros jucător este mijlocașul central de 34 de ani, Milan Bisevac. Sârbul are o cotă de 250.000 de euro.

După 2 etape, Dudelange este pe 6 în campionatul Luxemburgului, cu 3 puncte.