"U" Mobitelco își continuă cursa către semifinale

"U" BT Mobitelco rămâne în cărțile pentru calificarea în semifinale, grație victoriei repurtate în meciul trei în disputa cu CSU Sibiu, scor 80-76 (24-19, 13-14, 19-17, 24-26).

Conduși cu 2-0, clujenii nu aveau astăzi altă variantă decât victoria în fața Sibiului. Universitarii au început bine partida și s-au distanțat la 5 puncte după primul sfert, însă sibienii au echilibrat confruntarea până la pauză.

"Studenții" au trăit periculos și după ieșirea de la vestiare. Deși au fost conduși și la 10 puncte, oaspeții au revenit de fiecare dată pe tabelă, încingând astfel finalul de joc. "Alb-negrii" au reușit în cele din urmă să-și adjudece victoria, grație lui Mihai Silvășan, care a fost impecabil la aruncările libere.

Meciul 4 dintre "U" BT Mobitelco și CSU Sibiu are loc mâine, de la ora 20.00.

Marcatori:

"U" BT Mobitelco: Silvășan 24p, Cuic 12p, Baciu 12p, Kuburovic 12p, Hargrove 12p, Medvedj 6p și Lalovic 2p

CSU Sibiu: Lee 17p, Nelson 15p, Ceskovic 14p, Bojovic 11p, Calotă 8p, Austin 6p și Johnson 5p.