U-BT Cluj-Napoca a învins dramatic la Podgorica, la baschet masculin în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a avut o victorie dramatică în ultimul meci al anului în EuroCup, după o revenire foarte bună.

Victorie în EuroCup pentru U-BT Cluj / Foto: U BT Cluj-Napoca - Facebook Victorie în EuroCup pentru U-BT Cluj / Foto: U BT Cluj-Napoca - Facebook

U-BT Cluj-Napoca a învins dramatic echipa muntenegreană Buducnost VOLI Podgorica, cu scorul de 79-77 (19-22, 12-23, 19-16, 29-16), miercuri seara, în deplasare, în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Campioana României a făcut o primă jumătate de meci slabă, iar după 20 de minute era condusă la 14 puncte (45-31). „U” a revenit în partea secundă şi a reuşit să întoarcă scorul, obţinând o victorie dramatică. Cu 7 minute înainte de final, Buducnost conducea cu 65-55, dar clujenii au egalat cu trei minute rămase de joc, 67-67. Ultimele patru puncte ale echipei antrenate de Mihai Silvăşan au fost înscrise de Patrick Richard din aruncări libere, scrie agerpres.ro.

Patrick Richard, cu 16 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, şi Andrija Stipanovic, 16 p, 5 rec, au fost cei mai buni de la învingători, în timp ce Bryce Jones a contribuit cu 13 p, 8 pd. De la Buducnost s-au remarcat Brandon Paul, 13 p, 3 pd, Kenan Kamenjas, 12 p, 7 rec, Andrija Slavkovic, 11 p, 6 rec, Petar Popovic, 13 p, McKinley Wright, 10 p. Tot miercuri a avut loc meciul Aris Midea Salonic - Slask Wroclaw 93-71, iar Dolomiti Energia Trento o înfruntă pe 7bet-Lietkabelis Panevezys.

U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci pe 10 ianuarie, acasă, cu Aris Midea Salonic.

Clasament

1. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 11 victorii - 2 eşecuri
10. Slask Wroclaw 1-12

U-BT Cluj joacă pentru ultima dată pe plan internațional în anul 2023. Silvășan: „Am venit să câștigăm”

U-BT Cluj-Napoca a pierdut meciul cu JL Bourg, în ciuda unei reveniri impresionante în repriza a doua