Meci dramatic pe Cluj Arena. Elveția U21, aproape de o revenire spectaculoasă contra Italiei

Italienii au câștigat împotriva echipei Elveției cu scorul de 3-2 (3-0) pe Cluj Arena, în grupa D de la Campionatul European U21.

Meciul Elveția U21-Italia U21 de pe Cluj Arena, 25 iunie 2023/ Foto: mknitorulcj.ro Meciul Elveția U21-Italia U21 de pe Cluj Arena, 25 iunie 2023/ Foto: mknitorulcj.ro

În grupa D, disputată în România, Italia a început în forță duelul cu Elveția și avea 2-0 pe Cluj Arena după numai 11 minute. Primul gol a fost marcat în minutul 6.

Italienii au mai dat un gol înainte de pauză în minutul 45+4, și se credeau deja învingători.

Elveția a revenit după pauză, cu două goluri în minutele 47 și 52, iar de atunci a căutat golul egalizator.

Acesta nu a venit, iar Italia obține astfel primele puncte la turneul final după victoria contra Elveției cu scorul de 3-2.

Franța, pas important spre sferturi

Tot duminică, de la ora 21:45, echipa Franței U21 a întâlnit pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia selecționata Norvegiei U21.

Franța s-a impus la limită, scor 1-0, în fața Norvegiei și și-a asigurat calificarea în sferturile de finală. Unicul gol al partidei a fost reușit de mijlocașul lui Crystal Palace, Michael Olise, care a punctat după pauză, în minutul 57, în urma unui assist semnat de Amine Adli.

Stadionul Cluj Arena, pregătit pentru primul meci din Campionatul UEFA U21. Tișe: „Cluj Arena își justifică existența”