Campionatul European Under-21 la Cluj-Napoca. Franța și Elveția au făcut spectacol pe stadioanele din oraș

Cluj Arena și stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia au început în forță prima zi a Campionatului European Under-21.

Kastriot Imeri își sărbătorește golul dat pentru Elveția, 22 iunie, stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia/ Foto: uefa.com Kastriot Imeri își sărbătorește golul dat pentru Elveția, 22 iunie, stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia/ Foto: uefa.com

Campionatul European U21 a debutat joi seară, 22 iunie, și pe Cluj Arena și stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia.

Prima partidă a serii a fost de la ora 19:00 când pe stadionul din Gruia au jucat selecționata Norvegiei cu echipa Elveției.

Elveția a învins reprezentativa Norvegiei cu 2-1.  Norvegienii au deschis scorul prin Konradsen în minutul 19, dar Ndoye a restabilit egalitatea în minutul 36. Elvețienii au trecut în avantaj în repriza secundă, după golul lui Imeri din minutul 56.

Final incendiar pe Cluj Arena la meciul Franța-Italia

Meciul dintre Franța și Italia, capul de afiș al serii, a început la ora 21:45 pe Cluj Arena.

Partida s-a încheiat cu victoria francezilor, după un final incendiar, în care italienii au avut o șansă imensă de a restabili egalitatea.

Kalimuendo a deschis scorul în minutul 23, însă Italia a egalat în minutul 36 prin Pellegri. Barcola a marcat golul victoriei în repriza secundă.

Programul următoarelor meciuri din Cluj-Napoca

25 iunie:

• Elveția-Italia, ora 19:00 (Cluj Arena)
  • Norvegia-Franța, ora 21:45 (stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”)

28 iunie:

• Elveția-Franța, ora 21:45 (stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”)
  • Norvegia-Italia, ora 21:45 (Cluj Arena)

2 iulie:

• Sfert de finală, ora 22:00 (Cluj Arena)

Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

Stadionul Cluj Arena, pregătit pentru primul meci din Campionatul UEFA U21. Tișe: „Cluj Arena își justifică existența”

România – Spania 0-3, la Campionatul European Under-21