?U? a pierdut cu Varteks

In sase meciuri de pregatire, „U“ a inregistrat o singura victorie, impotriva sud-coreenilor de la FC Gyeongnam (4-0), a remizat de doua ori (1-1 cu Sibir Novosibirsk si 2-2 cu Torpedo Kutaisi) si a pierdut tot de doua ori (1-2 cu Wiener Neustadt si Varteks).     In partida de ieri, croatii au deschis scorul in minutul 22 dupa o greseala a lui Izvoranu care nu a mai putut fi reparata de Matache. „Studentii“ au egalat cu doua minute inainte de pauza, dupa o faza foarte frumos construita: Cojocnean i-a pasat lui Tene, acesta a patruns pe partea stanga, i-a pasat lui Machado, care a centrat impecabil pentru Cristea, care nu i-a lasat nici o sansa portarului croat. La putine clipe dupa egalare, Machado a fost aproape sa ii aduca pe clujeni in avantaj, insa de aceasta data aparatorul buturilor croate a fost pe faza.     Dupa pauza, Buhus a faultat in careu, iar croatul Filip a transformat in doi timpi penaltiul acordat, ducandu-si astfel echipa in avantaj. Desi au mai avut ocazii, prin Niculescu si Delgado, elevii lui Ionut Badea nu au reusit sa egaleze si au iesit invinsi de pe teren in cea de a sasea partida amicala din cadrul stagiului de pregatire din Antalya.      Ionut Badea a folosit urmatorii jucatori: Matache (46 Bosneag) - Buhus, Munteanu, Cucui, Izvoranu - Pacurar (68 Gheorghe), Balde (58 Mendy) - Cojocnean (77 Delgado), Cristea (46 Morar), Voican (31 Tene) - Machado (58 Niculescu).    Nu au probleme cu transferurileOficialii Universitatii Cluj au postat un comunicat pe site-ul clubului in care precizeaza ca „sepcile rosii“ nu au interdictie sa efectueze transferuri, informatie aparuta ieri in presa centrala. „Universitatea Cluj nu a avut si nu are interdictie la transferuri, pentru ca nu este cazul, conducerea echipei asigurand toate conditiile necesare performantei, aici incluzand si evitarea unor probleme care ar putea afecta activitatea de zi cu zi a echipei“, se arata in comunicatul semnat de finantatorul Florian Walter.