Kimi Raikkonen a cistigat Marele Premiu de la Silverstone

Pilotul finlandez al scuderiei Ferrari, Kimi Raikkonen, a cistigat Marele Premiu al Marii Britanii, care a avut loc duminica, pe circuitul de la Silverstone, urmat de Alonso si Hamilton, informeaza Reuters. Pilotul lui Ferrari a terminat pe primul loc în Marele Premiu de la Silverstone, fiind cronometrat cu 1h:21m:43,074s. El a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso, de la McLaren, la o distanta de 2,459 de secunde, iar pe locul trei s-a clasat britanicul Lewis Hamilton, de la McLaren, care a terminat cursa la 39,373 de secunde distanta fata de cistigatorul cursei. Liderul clasamentului, Lewis Hamilton, s-a clasat pentru a noua oara consecutiv pe podium. Pe pozitia a patra a terminat pilotul polonez Robert Kubica (BMW Sauber), la 53,319 secunde, urmat de brazilianul Felipe Massa (Ferrari), la 54,063 secunde, si de germanul Nick Heidfeld, de la BMW Sauber, la o distanta de 56,336 de secunde fata de lider. Locul 7 a fost ocupat de Heikki Kovalainen, de la Renault, la un tur, iar ultimul pilot care a fost punctat a fost Rubens Barrichello, de la Honda, tot la un tur distanta de învingator. Hamilton ramine lider în clasament, cu 70 de puncte, urmat de Alonso, cu 58. Urmatoarea etapa din cadrul Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc la 22 iulie, Marele Premiu al Europei, de pe circuitul de la Nürburgring. Clasamentele pilotilor si constructorilor Pilotul englez Lewis Hamilton ramine liderul clasamentului general al pilotilor, cu 70 de puncte, urmat de Fernando Alonso si de cistigatorului Marelui Premiu al Marii Britanii, care a avut loc duminica pe circuitul de la Silverstone, Kimi Raikkonen, informeaza Reuters. Rezultatele Marelui Premiu de Formula 1 al Marii Britanii: 1. Kimi Raikkonen (Finlanda) Ferrari 1:21:43.074; 2. Fernando Alonso (Spania) McLaren la 00:02.459; 3. Lewis Hamilton (Marea Britanie) McLaren 00:39.373; 4. Robert Kubica (Polonia) BMW Sauber 00:53.319; 5. Felipe Massa (Brazilia) Ferrari 00:54.063; 6. Nick Heidfeld (Germania) BMW Sauber 00:56.336; 7. Heikki Kovalainen (Finlanda) Renault la un tur; 8. Giancarlo Fisichella (Italia) Renault la un tur; 9. Rubens Barrichello (Brazilia) Honda la un tur; 10. Jenson Button (Marea Britania) Honda la un tur; 11. David Coulthard (Marea Britanie) RedBull-Renault la un tur; 12. Nico Rosberg (Germania) Williams-Toyota la un tur; 13. Alexander Wurz (Austria) Williams-Toyota la un tur; 14. Takuma Sato (Japonia) Super Aguri-Honda la doua tururi; 15. Christijan Albers (Olanda) Spyker-Ferrari la doua tururi Clasamentul pilotilor: 1. Lewis Hamilton (Marea Britanie) McLaren 70 puncte; 2. Fernando Alonso (Spania) McLaren 58; 3. Kimi Raikkonen (Finlanda) Ferrari 52; 4. Felipe Massa (Brazilia) Ferrari 51; 5. Nick Heidfeld (Germania) BMW Sauber 33; 6. Robert Kubica (Polonia) BMW Sauber 22; 7. Giancarlo Fisichella (Italia) Renault 17; 8. Heikki Kovalainen (Finlanda) Renault 14; 9. Alexander Wurz (Austria) Williams 8; 10. Jarno Trulli (Italia) Toyota 7; 11. Nico Rosberg (Germania) Williams 5; 12. David Coulthard (Marea Britanie) Red Bull 4; 13. Takuma Sato (Japonia) Super Aguri 4; 14. Mark Webber (Australia) Red Bull 2; 15. Ralf Schumacher (Germania) Toyota 2; 16. Jenson Button (Marea Britanie) Honda 1; 17. Sebastian Vettel (Germania) BMW Sauber 1; 18. Rubens Barrichello (Brazilia) Honda 0; 19. Scott Speed (Statele Unite) Toro Rosso 0; 20. Anthony Davidson (Marea Britanie) Super Aguri 0; 21. Adrian Sutil (Germania) Spyker 0; 22. Christijan Albers (Olanda) Spyker 0; 23. Vitantonio Liuzzi (Italia) Toro Rosso 0 Clasamentul contructorilor: 1. McLaren-Mercedes 128 puncte; 2. Ferrari 103; 3. BMW Sauber 56; 4. Renault 31; 5. Williams-Toyota 13; 6. Toyota 9; 7. RedBull-Renault 6; 8. Super Aguri-Honda 4; 9. Honda 1; 10. Toro Rosso-Ferrari 0; 11. Spyker-Ferrari 0; Urmatoarea etapa din cadrul Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc la 22 iulie, Marele Premiu al Europei, pe circuitul de la Nürburgring.