Ştiri din Transilvania
Copil de 10 ani, prins la volan în Bistrița
Un bărbat din Bistriţa a fost reţinut de poliţişti după ce şi-a pus fiul de 10 ani să conducă o maşină prin municipiu, în timp ce soţia sa şi celălalt copil se aflau în vehicul ca pasageri.

Un echipaj al Poliţiei Bistriţa a încercat să oprească mașina, însă şoferul şi-a continuat deplasarea.
Poliţiştii au pornit în urmărirea vehiculului şi aveau să constate că la volan era un copil de 10 ani şi că tatăl acestuia fusese cel care îi încredinţase maşina, care nu avea nici poliţă RCA valabilă.
„Un echipaj din cadrul Poliţiei Municipiului Bistriţa a efectuat semnale regulamentare de oprire unui autoturism care circula pe o stradă din Bistriţa, însă conducătorul auto şi-a continuat deplasarea. A fost urmărit şi oprit în scurt timp, iar la volan poliţiştii au identificat un minor de 10 ani. Totodată, în autoturism, poliţiştii au mai identificat, în calitate de pasageri, pe mama şi fratele acestuia. În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat faptul că autoturismul nu figura cu poliţă RCA valabilă şi i-ar fi fost încredinţat minorului de către tată, pentru a fi condus pe drumurile publice”, a transmis IPJ Bistrița-Năsăud.
Bărbatul a fost reținut pentru încredinţarea unui autovehicul unei persoane care nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
Foto: Depositphotos.com
CITEȘTE ȘI: