Handbalistele de la „U” au reușit prima victorie în Liga Florilor în acest sezon

Universitatea Cluj a câștigat cu 25-24 meciul cu Gloria Bistrița în etapa a 10-a din Liga Florilor, fiind primul succes în stagiunea 2020/2021.

Clujencele au fost conduse cu trei goluri la finalul primei reprize, 17-14, dar au revenit spectaculos în meci și au preluat conducerea în ultimele cinci minute. Remarcabil este că Universitatea a avut doar 10 jucătoare disponibile la turneul de la Sf. Gheorghe, fiind confirmate mai multe handbaliste cu COVID-19.

Rebeca Necula a fost cea mai bună marcatoare pentru Universitatea, fiind autoare a 9 goluri în duelul cu Bistrița. Corina Cordoș a fost însă vioara întâi a clujencelor pe final de meci și a marcat trei din ultimele patru goluri ale echipei.

Universitatea Cluj a acumulat trei puncte în clasament, dar cu toate astea rămâne pe ultimul loc. Activ Prahova Ploiești a remizat, 25-25, cu CSM Galați și a ajuns la 5 puncte, fiind deasupra ardelencelor.