„U” Cluj pierde încă un meci în fața Oțelului Galați, în etapa a 5-a din play-out-ul Superligii

Oțelul Galați s-a impus în fața „U” Cluj, (1-0) , în etapa 5 din play-out a Superligii, meci disputat de clujeni în deplasare.

Oțelul Galați-„U” Cluj, 1-0/Foto: FC Universitatea Cluj Facebook.com Oțelul Galați-„U” Cluj, 1-0/Foto: FC Universitatea Cluj Facebook.com

Clujenii au făcut un joc bun, chiar dacă nu au reușit să valorifice șansele pe parcursul partidei. După tatonări reciproce, primul și singurul gol al partidei a fost marcat de echipa gazdă, prin golul trimis în poarta clujenilor de Maciel (min.40), scor cu care s-a și încheiat prima repriză.

În repriza secundă, „U” Cluj nu a reușit să înscrie, iar gazdele au rămas în avantaj, chiar și în ciuda minutelor de prelungiri.

Maciel a primit al doilea cartonaş galben în min. 87.
Dan Nistor (Universitatea) a părăsit terenul în minutele adiţionale după ce a primit îngrijiri medicale în urma unei intervenţii periculoase a lui Samuel Teles (90+3), în urma căruia s-a ales cu nasul spart.

Echipa lui Dorinel Munteanu a reprezentat o piedică pentru Universitatea Cluj în etapa 5 a play-out-ului din Superliga, după cum a reușit recent să îi facă pe clujeni să rateze calificarea în finala Cupei României.
Oţelul are patru victorii şi un egal în play-out. „U” Cluj are două eşecuri şi două egaluri în ultimele patru etape.
În sezonul regulat, meciurile directe dintre cele două s-au încheiat cu egal la Galaţi (1-1) şi cu victoria Oţelului la Cluj-Napoca (1-0).