CFR Cluj a învins la limită Unirea Dej, 1-0, într-un meci amical

Victorie la limită pentru „feroviari”. CFR Cluj, echipă aflată în SuperLigă, s-a impus cu scorul 1-0 în amicalul disputat, sâmbătă, cu echipa din Liga a II-a, Unirea Dej.

CFR Cluj-Unirea Dej, 1-0/Foto:  Fotbal Club CFR 1907 CLUJ Facebook.com CFR Cluj-Unirea Dej, 1-0/Foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ Facebook.com

Aflată în pauză competițională, pricinuită de meciurile echipelor naționale, CFR Cluj disputat un meci amical cu Unirea Dej, ce a reprezentat o partidă de verficare.

Singurul gol al partidei, înscris de CFR Cluj prin balonul marcat de Bîrligea (min. 55) în poarta adversă, a venit abia în repriza secundă, după o primă etapă de tatonări și tentative de a marca.

„Feroviarii” și-au păstrat avantajul până la finalul partidei, reușind un meci dramatic contra echipei Unirea Dej, locul 18 în Liga a II-a. În ciuda eforturilor susținute de a înscrie în poarta adversă, Unirea Dej nu a reușit să egaleze, iar CFR Cluj a obținut o victorie la limită.

În prezent, CFR Cluj este pe locul 4 în Superligă, cu 27 de puncte, la opt puncte distanță de liderul campionatului, FCSB.

Echipele de start în CFR Cluj - Unirea Dej:
CFR Cluj: Cimpoeșu - Kresic, Boben, Aussi - Falco, Fică, Tachtsidis, Avounou, Camora - El Kaddouri, Michael
Unirea Dej: R. Pop - D. Pop, Telcean, Chira, Roș, Dulca, Kereki, Ad. Pop, Militaru, Blaj, Bîrnoi

CFR Cluj, victorie grea în Bănie contra FC U Craiova. Adrian Mutu: „Am fost supărat”