CFR Cluj a pierdut în primul meci oficial din 2024. Au fost învinși de ultima echipă din clasament.

CFR Cluj a pierdut primul meci oficial din 2024. Meciul s-a terminat 1-0 pentru FC Botoșani.

Karlo Muhar, jucător al echipei CFR Cluj/ Foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ - Facebook Karlo Muhar, jucător al echipei CFR Cluj/ Foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ - Facebook

CFR Cluj a jucat, duminică, contra echipei FC Botoșani, în etapa cu numărul 22 din Superligă.

Înainte de începutul meciului CFR Cluj se afla pe locul secund înainte de acest meci, cu 36 de puncte, la diferență de opt lungimi față de liderul FCSB. În același timp, FC Botoșani ocupa ultimul loc din Superligă, 12 puncte.

Ardelenii s-au impus în partida din turul campionatului, scor 3-1. Totuși, elevii lui Andrea Mandorlini nu au mai câștigat la Botoșani din 2021, când s-au impus cu 1-0, grație reușitei lui Andrei Burcă.

Meciul a început cu ocazii pentru ambele echipe însă niciuna nu a reușit să marcheze.

După pauză FC Botoșani a reușit să deschidă tabela de marcaj. lorescu a fost găsit perfect în careu de către Benzar, iar acesta a îndeplinit o simplă formalitate și a deschis scorul.

CFR Cluj a avut ocazia în minutul 87 să egaleze. Ciprian Deac a executat o lovitură liberă, dar portarul Ducan nu a avut niciun fel de probleme.

În ciuda ocaziilor, meciul s-a terminat 1-0 pentru FC Botoșani.

CFR Cluj a realizat al 5-lea transfer al iernii. Un atacant nigerian a ajuns la echipa din Gruia.

Luka Juričić a plecat de la CFR Cluj. Jucătorul a fost împrumutat la Pyunik Erevan.