CFR Cluj, remiză în primul meci din Conference League. Adana Demirspor a egalat după pauză

CFR Cluj a remizat joi seară cu scorul de 1-1 (1-0), în meciul împotriva echipei Adana Demirspor.

Meciul dintre CFR Cluj și Adana/ Foto: monitorulcj.ro Meciul dintre CFR Cluj și Adana/ Foto: monitorulcj.ro

CFR Cluj și-a început joi campania de calificare în grupele Conference League, cu un meci din turul secund al preliminariilor.

Meciul din Gruia a fost primul pe care CFR Cluj îl va juca în campania de calificare în grupele Conference League, a treia competiție europeană intercluburi ca importanță, după Champions League și Europa League.

Adana Demirspor a încheiat pe locul 4 în campionatul Turciei în sezonul recent încheiat, în timp ce CFR Cluj s-a clasat pe poziția a treia. Va fi prima confruntare directă din istoria celor două cluburi.

Câștigătoarea dublei manșe va juca în turul trei cu Osijek (Croația) sau ZTE FC (Ungaria).

Înaintea dublei manșe, Adana Demirspor este văzută drept favorită. Conform site-ului de specialitate Transfermarkt, lotul turcilor este de două ori mai valoros decât cel al ardelenilor.

CFR Cluj a deschis scorul în primele minute de meci

Adana Demirspor a avut ocazia să deschidă scorul în minutul 5. Belhanda a primit mingea la marginea careului și șutează după ce depășește fundașii ardeleni, însă Sava a avut o intervenție salvatoare.

Manea a centrat din flancul drept, iar balonul a ajuns la Camora care a șutează, mingea fiind deviată de Betancor și a intrat în plasă, deschizând scorul pentru CFR Cluj în minutul 6.

Adana a egalat după pauză

Chiar dacă meciul părea până în minutul 77 să fie câștigat de CFR Cluj, turcii de la Adana Demirspor au egalat prin golul lui Benjamin Stambouli.

În ciuda ocaziilor care au fost pe tot parcursul meciului, meciul s-a terminat cu scorul de 1-1.

Returul meciului se va juca în Turcia pe 3 august, de la 21:00.

Antrenorul echipei Adana Demirspor, înaintea meciului cu CFR Cluj: „Nu vreau să mă uit la ei prea mult”

CFR Cluj, primul meci în Conference League. Mandorlini, probleme de lot înainte de partidă

Ziua și transferul la CFR Cluj. Un jucător de la academia celor de la Dinamo Zagreb sosește în Gruia