Final de meci la Ploiești: Petrolul – U Cluj 2-0, în etapa 19 din SuperLiga

Final de meci la Ploiești, cu o prestație slabă pentru clujeni.

Petrolul - U Cluj 2-0/ captură foto : FC Universitatea Cluj Facebook.com Petrolul - U Cluj 2-0/ captură foto : FC Universitatea Cluj Facebook.com

Meciul Petrolul – U Cluj s-a desfășurat în cadrul etapei a 19-a din SuperLiga, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti.

Meijers a deschis scorul.

Gazdele au fost în avantaj la pauză, după ce au deschis scorul la ultima fază a primei reprize. Budescu a executat o lovitură de colț, iar Meijers a înscris cu capul în prelungirile primei reprize (45+3).

În primele minute  ale meciului, disputa pentru balon a fost concentrată cu precădere la centrul terenului, fără ocazii de poartă.

Cel de-al doilea gol a fost încasat de clujeni pe finalul meciului (90+3), prin greșeala lui Ispas, care a trimis mingea în mijlocul careului, la Marius Cioiu, iar acesta a înscris golul final: Petrolul 2-0 U Cluj.

Înaintea acestei partide, prahovenii ocupau locul 7, cu 26 de puncte, iar clujenii se află pe locul 13, cu 18 puncte.

Meciul a fost apreciat drept unul dificil pentru prahoveni, în contextul restanțelor salariale ale jucătorilor. Pentru clujeni însă, situaţia financiară este stabilă.

Cu toate acesta, jocul a fost unul slab, iar vremea capricioasă a pus piedici jucătorilor.

După victoria de la Arad, 4-1 cu UTA, Sepsi urcase pe loc de play-off. Petrolul a replicat însă, s-a impus cu 2-0 în fața lui U Cluj, și a urcat pe locul 6.

Ploieștenii sunt la egalitate de puncte, 29, cu FCSB. Vicecampioana are însă două meciuri mai puțin.

„U” Cluj va primi finanțare și în 2023. Boc: „Acest oraș are în ADN Universitatea Cluj ”