U-BT reușește o victorie importantă în EuroCup

U-BT a reușit să învingă miercuri echipa italiană Pallacanestro Brescia, scor 91-86 (21-21, 28-30, 24-17, 18-18).

Stipanovic în duel cu jucătorii Bresciei/FOTO: Universitatea Cluj - Facebook Stipanovic în duel cu jucătorii Bresciei/FOTO: Universitatea Cluj - Facebook

Elevii lui Silvășan au reușit în BT Arena a doua victorie din acest sezon al EuroCup, venită după două înfrângeri consecutive. Campioana României a reușit să se impună în fața „leoaicei Italiei” din cauza prestație excelente din al treilea sfert pe care l-au câștigat cu 24-17.

Meciul a avut un final aprins. Cu patru minute înainte de final, oaspeții conduceau cu 83-82, dar „studenții” au reușit să aibă o prestație bună și să reușească în final victoria.

De la ''U'' s-au remarcat Karel Guzman (15 puncte, 5 recuperări), Leonardo Meindl (15 p, 6 rec), Patrick Richard (13 p, 8 pase decisive), Emanuel Căţe (13 p, 9 rec, 3 pd), Nemanja Gordic (13 p, 4 pd), Andrija Stipanovic (13 p, 3 pd).

Cei mai buni de la oaspeţi au fost Kenny Gabriel (14 p, 6 rec), Amedeo Della Valle (16 p, 5 pd), John Petrucelli (15 p, 4 pd), David Cournooh (14 p, 6 rec, 4 pd).

În acest moment, U-BT urcă pe locul al 6-lea din grupa A a EuroCup, cu 2 victorii și 3 eșecuri. În următoarea partidă, elevii lui Silvășan vor întâlni formația turcă Bursaspor în data de 30 noiembrie.

U-BT va întâlni formația italiană Pallacanestro Brescia în EuroCup. La ce se pot aștepta „studenții”

U-BT, victorie clară în fața CSM Târgu Jiu. Clujenii au controlat jocul de la început până la final