România a pierdut și al doilea meci al zilei în Billie Jean King Cup. GALERIE FOTO

Echipa feminină de tenis a României este condusă cu 2-0 de Italia, în play-off-ul Grupei Mondiale a competiţiei Billie Jean King Cup, după ce Mihaela Buzărnescu a fost învinsă dramatic de Martina Trevisan, cu 6-2, 2-6, 7-6 (5), vineri, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Buzărnescu (32 ani, 137 WTA) s-a înclinat după mai bine de trei ore de joc (3 h 07 min) în faţa unei adversare mai bine clasate în ierarhia mondială (27 ani, 99 WTA).

Românca a fost aproape de victorie în mai multe rânduri, dar a ratat două mingi de meci în setul al treilea, la 5-4.

Primul set a fost dominat de italiancă, Trevisan rupând echilibrul la 2-2 şi reuşind patru ghemuri la rând (6-2). Buzărnescu a evoluat mult mai bine în actul secund, în care a condus cu 4-0 şi s-a impus cu 6-2.

În decisiv, meciul a luat o turnură dramatică după ce jucătoarele nu au reuşit să îşi facă serviciul decât o singură dată. Buzărnescu a început bine cu break, iar apoi a avut 2-1, 4-3, 5-4 şi 6-5, dar de fiecare dată a ratat şansa de a se desprinde şi a aduce un punct României, făcând foarte multe greşeli, majoritatea neforţate. În tiebreak, Buzărnescu a avut 3-1, dar a pierdut patru puncte consecutive (3-5), a revenit şi a egalat, 5-5, dar a greşit alte două mingi şi victoria a revenit italiencei.

Fiecare jucătoare a avut un as şi 3 duble greşeli, italianca a fost mai bună la primul serviciu (56%-49%), iar Mihaela la al doilea (55%-42%), fiecare jucătoare a fructificat 7 mingi de break (Buzărnescu din 14, iar Trevisan din 15 şanse).

Buzărnescu a avut mai multe mingi direct câştigătoare (27-13), dar şi mult mai multe erori neprovocate (65-37), numărul total de puncte fiind de 102-101 pentru italiancă.

Buzărnescu câştigase singurul său meci anterior cu Trevisan în 2017, în semifinalele turneului ITF de la Biarritz (Franţa, 80.000 dolari), cu 6-4, 6-3.