„U” Cluj s-a făcut de râs cu Pandurii. Un egal chinuit cu ultima clasată

Universitatea Cluj a remizat, 1-1, cu Pandurii Tg. Jiu în etapa a 3-a din play-out-ul Ligii a 2-a.

Formația antrenată de Costel Enache a fost condusă din primele minute ale partidei și deși a avut un om în plus pe final nu a reușit să câștige cu ultima clasată.

În minutul 5, Gabriel Dodoi a preluat o minge respinsă în față de Anca-Trip, aflat la debutul în poartă la ”U” Cluj, după o intervenția a acestuia în fața lui Velcotă, și șutează violent din 10 metri sub transversală, producând surpriza pe Cluj Arena.

Egalarea a venit în minutul 31, atunci când Ribeiro a centrat dintr-un corner din stânga, Telcean s-a demarcat la prima bară și a reluat spre poarta adversă. Idan Golan a venit pe colțul lung și a trimis mingea în poartă.

Clujenii au atacat în ultimele 10 minute în superioritate numerică după ce Marian Pleașcă a fost eliminat direct. Omul în plus nu  a fost fructificat și pe tabelă, iar „U” s-a mulțumit doar cu un punct în jocul cu modesta Pandurii Tg. Jiu.

Remiza obținută pe Cluj Arena o duce pe formația antrenată de Costel Enache pe primul loc în play-out.

Au evoluat echipele:

”U” Cluj: Anca-Trip – Telcean, Dican, Luchin (cpt.), Nic. Pîrvulescu, Negrean, Ribeiro, Taub, Meșter, Golan, Ogbu

Rezerve: Gorcea – Chacana, Andr. Răuță, Berci, Ștefănescu, Sburlea, Al. Pop, I. Filip, D. Acka

Antrenor: Costel Enache

Pandurii: Aldescu – Pleașcă (cpt.), D. Filip, Dodoi, Velcotă, Diau, Moisie, Felipe Acosta, Sylla, Zaborowski, Rasoveanu

Rezerve: Iovicin – Răchișan, Corduneanu, R. Cojocaru, St. Goma, Pleșa, Peia, Jaiteh, Andr. Dobre

Antrenor: Călin Cojocaru