U-Banca Transilvania Cluj rămâne neînvinsă în Liga Naţională de baschet! Ardelenii au câştigat cu emoţii la Craiova

U-Banca Transilvania Cluj s-a impus cu 81-74 în etapa cu numărul şase din Liga Naţională de baschet masculin.

Trupa condusă de Mihai Silvăşan a început bine meciul şi avea să conducă cu şase puncte după primele 10 minute, iar avantajul maxim în sfertul secund a ajuns la 10 puncte. Oltenii au revenit însă excelent şi la pauză conduceau cu 44-41 după un final de sfert secund excelent în special în jocul sub panou.

U-BT Cluj şi-a regăsit cadenţa în sfertul al treilea al jocului reuşind să preia conducerea şi să nu mai cedeze şefia până la finalul jocului. Trupa lui Silvăşan a fost condusă excelent de Richard şi Johnson, cei doi reuşind împreună 47 de puncte pentru trupa clujeană.

Pentru U-BT Cluj au mai marcat: Tarolis 10 puncte, Zganec 10, Kuti 7, Planinic 4, Vida 3

Formaţia clujeană are un record de 6-0 în meciurile din campionatul intern, iar miercuri va evolua împotriva celor Botev Botevgraad în FIBA Europe Cup.