Baschetbalistele de la „U” Cluj, în semifinalele Ligii Naţionale

Baschetbalistele Universităţii Cluj s-au calificat în semifinalale Ligii Naşţionale după ce au învins şi în meciul al doilea ICIM Arad, în deplasare, joi seară.

Baschetbalistele Universităţii Cluj îşi vor afla adversara din semifinale duminică. FOTO Arhivă Baschetbalistele Universităţii Cluj îşi vor afla adversara din semifinale duminică. FOTO Arhivă

Universitatea Cluj s-a impus joi în meciul al doilea cu ICIM Arad, 73-59 (20-20, 17-10, 24-8, 12-21) şi s-a calificat în semifinalele campionatului, performanţă în premieră în ultimii 14 ani. Clujencele au avut o primă repriză bună, încheiată la 7 puncte diferenţă, după care şi-au majorat ecartulş în sfertul 3, adjudecat cu 24-8. Cele mai bune marcatoare ale clujencelor au fost Denson, cu 18 puncte, Swanier şi Harrison cu câte 13, respectiv Butulija 12. Elevele lui Petricevic îşi vor afla duminică adversara din semifinale, în urma meciului dintre CSM Târgovişte şi CSM Satu-Mare, învingătoarea urmând să fie decisă în jocul 3.

În weekendul trecut chipa de baschet feminin a Universităţii Cluj a început cu dreptul play-off-ul Ligii Naţionale, învingând cu 68-56, acasă, Universitatea Goldiş ICIM Arad, în primul joc din sferturile de finală. Sportivele antrenate de Dragan Petricevic au cedat atunci un singur sfert, al doilea, 18-19, în timp ce şi le-au adjudecat pe celelalte trei, 22-12, 10-8 şi 18-17, într-un joc în care Andra Mandache a fost cea mai bună marcatoare a lui „U”, reuşind un double-double, 21 de puncte, 11 recuperări.