Universitarii își dau cu „stângul în dreptul” în primul meci din retur

Universitatea Cluj a început cum nu se putea mai prost returul Ligii 1, cu un 0-3 (0-1) pe teren propriu în fața echipei de pe locul 3, ASA Târgu Mureș.

Încă de la începutul meciului, din minutul 21, Universitatea Cluj a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Gravenberch a primit cartonaşul roşu pentru un fault asupra lui Hora. Arbitrul Sebastian Colţescu a acordat lovitură de la 11 metri pentru ASA Târgu Mureş, aceasta fiind transformată de N'Doye, în minutul 22. Echipa gazdă nu s-a putut mobiliza s-a mai putu mobiliza în prima repriză, dar nici în repriza secundă, al doilea gol al echipei mureşene venind în minutul 76, acesta fiind marcat de Bumba, după o centrare a lui Voiculeţ. ASA Târgu Mureş a stabilit scorul final în minutul 90+4, când Hora a transformat o lovitură de la 11 metri acordată uşor de Colţescu după un fault al lui Skvorc chiar asupra lui Hora. Din păcate universitarii nu au avut decât câteva ocazii de a ajunge la poartă în cele 94 minute de joc.

Antrenorul echipei clujene, George Ogăraru, a recunoscut, după meci, că acest debut de retur este un scor rușinos pentru echipa sa. „Nu se putea un debut mai prost, noi aveam mari speranțe de la acest meci. I-am urmărit și în campionat și în pregătire, știam ce fel de echipă formează. Acel penalty și acea eliminare au distrus echilibrul și din acel moment balanța s-a înclinat. Nu ne-am retras, am rămas în pressing, am introdus două vârfuri, am rămas cu trei fundași pe linia de fund, ne-am asumat un risc în dorința de a avea ocazii, de a marca. Acest 3-0 este prea dur. Ultimul penalty nu cred că a existat. Orice înfrângere acasă e dificilă, dar rezultatele din această etapă ne-au ajutat. E o primă bătălie, nu am pierdut războiul. Van den Broek a reușit să echilibreze la mijloc, a făcut un efort foarte mare, nu am de ce să mă plâng vis-a-vis de el. O înfrângere acasă de obicei complică situația în clasament, dar acum ne-au ajutat și rezultatele. Am pierdut doar o bătălie, mai avem multe meciuri, nu este un capăt de țară”, a declarat George Ogăraru.

Cu acest scor „U” Cluj rămâne cu 18 puncte și se situează în continuare pe locul 11 în clasament, fiind astfel în continuare în zona „roșie” a clasamentului.

Golurile au fost marcate de N'Doye '22 (penalti), Bumba '66 şi Hora '904 (penalti).

Universitatea Cluj: Panagopoulos - Jovanovic, Skvorc, Gravenberch, Bambara - Ceppelini, Costin, Van den Broek - Zijler (Kovacs '37), Lemnaru (Castillion '57), Mengolo. Antrenor: George Ogăraru

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi - Goga (Bumba '58), Mureşan, N'Doye, Hora - Voiculeţ (Gorobsov '83) - Manolov (Axente '70). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Jovanovici '33, Mengolo '54, Panagopoulos '90+3 / Voiculeţ '31, Hora '32, Bejan '62, Bumba '68, Sepsi '90+1

Cartonaş roşu: Gravenberch '21

Arbitri: Sebastian Colţescu - Daniel Mitruţi, Dragoş Iliescu - Adrian Cojocaru, Viorel Flueran - Bogdan Velicu

Observatori: Laszlo Sajtos, Cristian Vasc.