Gimnastele, abonate la medalii! Iordache a cucerit aur la sol, argint la bârnă și bronz la sărituri

Echipa feminină de gimnastică a României a câştigat medalia de aur la Campionatul European de la Sofia. În finala pe aparate, Larisa Iordache a cucerit trei medalii: aur la sol, argint la bârnă și bronz la sărituri.

sursa foto: qmagazine sursa foto: qmagazine

România a făcut legea la Campionatul European de la Sofia. Tricolorele și-au adjudecat aurul pe echipe cu un total de 172.754 de puncte, devansând Marea Britanie și Rusia, ocupantele locurilor 2, respectiv 3.

Gimnastele românce au dominat competiția și în finalele pe aparate. Larisa Iordache a cucerit nu mai puțin de trei medalii. Sportiva de 17 ani a luat aurul la sol, argint la bârnă și bronz la sărituri.

La sol, Iordache a fost notată cu 14.800, la fel ca și italianca Vanessa Ferrari. Diana Bulimar a ajuns și ea în finală, dar a terminat proba abia pe locul 4, cu 14.400 de puncte. Pe podium a mai urcat Giulia Steingruber (Elveţia, 14.500, bronz).

La bârnă, Larisa Iordache a fost notată cu 14.800, rezultat prin care și-a asigurat argintul. Aurul a fost adjudecat de Maria Harenkova (Rusia, 14.933), iar bronzul de Alia Mustafina (Rusia, 14.733). La sărituri, românca a obținut bronzul după ce a fost notată cu 14.866 la prima săritură şi cu 14.200 la cea de-a doua (14.533 media). Pe primul loc s-a situat elvețianca Steingruber (14.666), iar locul secund a fost ocupat de Anna Pavlova (Azerbaidjan, 14.583).

În finala la paralele, Iordache a terminat pe 6, cu 14.533.

Tot duminică s-a încheiat şi concursul de junioare, România având următorul bilanţ: bronz pe echipe, argint - Laura Jurcă la individual-compus, sărituri şi Andreea Iridon la bârnă şi sol.