Săgetați în inimă! Năvodari - „U” Cluj 1 - 0

Universitatea Cluj a coborât pe locul 15 în clasament după ce a pierdut, scor 0-1, pe terenul Săgeții Năvodari, una dintre contracandidatele în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Constănțenii au obținut victoria după o eroare mare de arbitraj.

„U” a început timid partida. Formația clujeană s-a văzut încolțită de către gazde încă din startul jocului. Achim a atentat primul la poarta lui Veselovsky. Mijlocașul a tras de la mare distanță, dar fără vreun efect pe tabelă ('1). La reluare, Deletic a trimis din afara careului, însă balonul s-a scurs alături ('4).

Inexistenți în atac

Aflate cu cuțitul la os, cele două formații au luat piciorul de pe accelerație în următoarele minute. Cel care a dezmorțit tribunele a fost Guerra. Atacantul Săgeții a scăpat singur cu Veselovsky, dar a fost blocat în ultimul moment de către goalkeeper-ul oaspeților ('26). „Șepcile roșii” nu s-au trezit nici după ce glonțul le-a trecut pe lângă ureche. Clujenii s-au mulțumit să se apere, însă acest lucru putea să-i coste scump. La prima atingere de balon, Vezan putea deschide scorul pe tabelă cu un șut puternic de la distanță, mingea trecând puțin pe lângă vinclu ('45).

Evoluție modestă și în actul secund

De teamă să nu piardă, Universitatea a sacrificat spectacolul și în repriza secundă. Trupa lui Mihai Teja a jucat cu frâna de mână trasă, dar nici Năvodariul nu a dat semne că ar putea tranșa soarta celor trei puncte în favoarea lor. Cele două combatante și-au arătat de puține ori colții în careul advers. Ninu avea șansa golului, însă a trimis cu capul alături din 6 metri, spre disperarea lui Florian Walter, prezent în tribună ('61). În faza următoare, Boutadjine a șutat la colțul scurt, dar Panagopoulos s-a aflat la post ('67).

Executați de la punctul cu var

Când toată lumea părea resemnată cu un egal, Săgeata a dat lovitura pe final de meci. Centralul partidei, Cătălin Popa, a „inventat” un penalty pentru gazde pentru o presupusă intervenție a lui Veselovsky asupra lui Guerra ('80). Vezan a arestat mingea și a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă ('81). Reușită care ar putea cântări enorm de mult în lupta pentru menținerea în Liga I!

Takacs, ce ratare!

Universitatea a căutat golul egalizator, însă apărarea constănțenilor a fost greu de penetrat. În prelungirile partidei, Takacs putea aduce egalarea pe tabelă, dar lovitura sa de cap a fost respinsă in extremis de către Panagopoulos ('92).

Final de meci.

Min 90+2 - Takacs are șansa egalării, dar lovitura sa de cap e respinsă in extremis de Panagopoulos

Min 88 - Iese Guerra, intră Tudose

Min 86 - Intră Takacs în locul lui Boutadjine

Min 83 - Târnăcop este avertizat

Min 81 - Vezan trasnformă fără probleme lovitura de pedeapsă

Min 80 - Penalty pentru Săgeata. Veselovsky îl faultează în careu pe Guerra, iar centralul arată punctul cu var. Portarul clujenilor vede cartonașul galben