Cantonament la “Vatră” pentru “U” Jolidon

Formația pregătită de Horațiu Pașca va merge într-un cantonament la Vatra Dornei, unde va sta șapte zile.

“U” Jolidon a încheiat perfect anul 2013. Echipa clujeană a obținut cea de-a șasea victorie în campionat după nouă etape disputate și ocupă locul patru în clasament, la doar un singur punct distanță de podium. Victima universitarelor a fost penultima clasată în Liga Națională, CSM Ploiești, echipă pe care au învins-o categoric, scor 41-30. Formația „studențească” este, de asemenea, și singura reprezentantă a handbalului feminin românesc în cupele europene, unde a acces în optimile Cupei EHF, după ce a eliminat pe PAOK Salonic, campioana Greciei.

Pentru a face față pe ambele fronturi, conducerea ardeleană a decis ca echipa să meargă într-un cantonament la Vatra Dornei, la finalul săptămânii. Liga Națională se va relua abia pe 4 ianuarie 2014, pauza competițională fiind prilejuită de participarea României la Campionatul Mondial din Serbia, de luna viitoare. “Vom pleca vineri în cantonament la Vatra Dornei, unde vom sta șapte zile. Vom pune accent mai mult pe pregătirea fizică pentru a face față atât în campionat, cât și în Cupa EHF. Vor urma și câteva turnee de verificare în preajma sărbătorilor, însă programul nu l-am finalizat încă. Mai pot apărea modificări”, a afirmat Cosmin Sălăjan, directorul sportiv al Universității.