Remiză cu multe goluri: CFR – Gaz Metan 3-3

CFR Cluj a profitat de pauza competițională și a jucat duminică un meci amical în compania formației Gaz Metan Mediaș.

Amical CFR Cluj-Gaz Metan Amical CFR Cluj-Gaz Metan

În prima repriză, Petre Grigoraș a trimis în teren următorul „11“: Amadio - Jardan, Cadu, Brandao, Sepsi – Voiculeț, Obiora, Hora - Pedro, Tade, Batin.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 28, prin Răzvan Avram, a cărui lovitură de cap, deviată de Tade, îl învinge pe Amadio. Zece minute mai târziu, fostul „feroviar“ Cristi Bud mărește avantajul medieșenilor, printr-un șut puternic. Elevii lui Petre Grigoraș au reușit să reduca din handicap înainte de pauză, Tade marcând dintr-un penalty obținut chiar de el.
În repriza secundă, CFR a început în formula: Mincă - Velayos, Piccolo, Rada, Camora - Muniru, Dokovic - Costea, Gabionetta, Deac - Ogbu.
Cei de la Gaz Metan și-au mărit avantajul imediat după reluarea jocului, printr-un alt gol înscris printr-o lovitură de cap, de data aceasta de Markovic. În minutul 56, gazdele obțin o nouă lovitură de la 11 metri, care este transformată de Gabionetta (foto), iar scorul devine 2-3. Câteva minute mai târziu, brazilianul reușește dubla, marcând spectaculos după ce a driblat câțiva adversari. Aceasta a fost ultima reușită a partidei, care se încheie la egalitate, 3-3.

CFR Cluj va juca următorul meci oficial duminică, 20 octombrie, în deplasare la Ceahlăul Piatra Neamț. „Feroviarii“ au avut un început slab de sezon, poziționându-se abia pe locul 9 în clasamentul Ligii 1.