„U“ Jolidon a câștigat la Craiova

Handbalistele clujence au evoluții foarte bune în deplasare. „Alb-negrele“ au câștigat la SCM „U“ Craiova cu 33-30.

Elevele lui Horațiu Pașca se simt mai bine în deplasare decât la Cluj. „U“ Jolidon a pierdut ambele meciuri jucate acasă în aceste sezon, 25-26 cu HCM Roman și 26-34 cu Corona Brașov, dar s-au impus în deplasare la HC Zalău, cu 24-22, iar sâmbătă seara și la SCM Craiova, cu 33-30.
Partida dintre SCM „U“ Craiova și „U“ Jolidon Cluj a fost una foarte echilibrată în primele 40 de minute. Oltencele au reușit apoi să preia conducerea jocului și să se distanțeze, ajungând la un moment dat să conducă cu 29-24. Pe final de meci însă, Cristina Enache, portărița de la „U“ Jolidon, a avut o evoluție fantastică, primind un singur gol în 15 minute. Clujencele au revenit puternic în joc și au reușit să învingă la trei goluri diferență, 33-30.

„U“ Jolidon este pe locul 7 în clasamentul Ligii Naționale de handbal feminin. În etapa următoare, elevele lui Horațiu Pașca vor primi vizita formației CSM Cetate Deva.