“U” Cluj – Pandurii 1-1, oaspeţii au egalat din offside!

<p><span style="color: #000000;"><span style="font-size: small;"><strong>Universitatea Cluj a obţinut primul punct după cinci etape, remizând 1-1 acasă cu Pandurii, ocupanta locului trei.</strong></span></span></p>

“Studentul” Viorel Dinu a ratat o lovitură de la 11 m, acordată uşor de centralul Iulian Dima, în minutul 25. Acesta şi-a răscumpărat greşeală peste câteva minute, când a reuşit să înscrie cu capul, fiind servit excelent de Paulinho.
După ce clujenii au ratat mai multe ocazii de a se desprinde, Pandurii au egalat prin Rusu în minutul 73. Asistentul Mircea Orbuleţ a dovedit însă că are un nume predestinat, întrucât jucătorul gorjenilor se afla într-o poziţie clară de offside, pe care doar tuşierul nu a văzut-o.
“Şepcile roşii” au atacat poarta lui Mingote, însă din nefericire fără succes, iar scorul a rămas 1-1.
În urma acestei remize, Universitatea rămâne cu 16 puncte în clasamentul Ligii 1, iar Pandurii cu 34.

Caseta tehnică

Universitatea Cluj: Balauru - Ciupe, Szilagyi, Christou, Nicola (Lupu '80) - Paulinho, Gheorghe, Popa, Dos Santos (Năstăsie '87) - Dinu (Drăghici '63), Cleiton.
Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Pleaşcă, Mamele, Ad. Rusu, Al. Vlad - Nistor, Răduţ (Avramescu '88), Voiculeţ (Ignea '75) - Maxim, Matulevicius (Boutadjine '59), Cristea.
Cartonaşe galbene: Nicola '27, Balauru '27, Dos Santos '65, Popa '90+4 / Pleaşcă '25, '68, Nistor '81. Cartonaş roşu: Pleaşcă '68
Meciul a fost arbitrat de Iulian Dima, ajutat la cele două linii de Mircea Orbuleţ şi Iulian Radu.
Spectatori: aproximativ 3.000.