Real a câștigat „El Clasico“

<p />Real Madrid s-a impus cu 2-1 (1-0) pe Camp Nou în faţa rivalei FC Barcelona, în marele derby al campionatului de fotbal al Spaniei, „El Clasico“, şi a făcut un pas important către cel de-al 32-lea titlu naţional din istoria sa.

Real a deschis scorul prin mijlocaşul german Sami Khedira în minutul 16, însă Barca a reuşit să egaleze în repriza secundă, prin Alexis Sanchez. Riposta madrilenilor a venit imediat, Cristiano Ronaldo aducându-şi echipa în avantaj, în urma unui contraatac (min.72). Acesta a fost cel de-al 42-lea gol marcat în actuala ediţie din Primera Division de către atacantul portughez, liderul clasamentului golgheterilor. În urma acestui succes, echipa lui Jose Mourinho s-a distanţat la şapte puncte în clasament de Barcelona, cu patru etape înainte de finalul sezonului.