„U” Cluj-FC Botoșani, 1-0 în etapa a 29-a din Superligă. Victorie importantă în lupta pentru play-off.

„U” Cluj a învins duminică, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a 29-a a Superligii, disputat pe Cluj Arena.

U Cluj-FC Botoșani, 1-0/Foto: FC Universitatea Cluj Facebook.com U Cluj-FC Botoșani, 1-0/Foto: FC Universitatea Cluj Facebook.com

Chiar după primele minute de tatonări, clujenii au deschis scorul (min. 21), prin centrarea lui Ovidiu Bic, care i-a pasat lui Daniel Popa balonul decisiv ce a fost înscris în poarta adversă.

Încercările celor de la FC Botoșani nu au fost încununate de succes, astfel încât la pauză clujenii au rămas în avantaj.

Nici în repriza secundă, moldovenii nu au reușit să înscrie, iar „U” Cluj și-a păstrat avantajul până la finalul partidei.

Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 şi este, deocamdată, pe loc de play-off, al şaselea, cu 41 de puncte. FC Botoşani este pe ultimul loc, cu 20 de puncte.

„U” Cluj: Gorcea – Chipciu, Masoreo, Thalisson, Roger – Pănoiu (M. Rus 59), Bic, G. Simion (Fossati 59), Roguljic (Anselmo 59) – Nistor (Doukoure 71) – D. Popa (V. Gheorghe 83). Antrenor - Ioan Ovidiu Sabău.

FC Botoșani: Kukic – R. Dimitrov (E. Lopez 46), Şeroni, Celea, Ţigănaşu – Mouaddib (Fulop 74), I. Filip, C. Petro (Ed. Florescu 46), Mitrov (Gligor 32) – Kaprof – Margiotta (Ofosu 74). Antrenor - Bogdan Andone.