Cupa României la baschet rămâne la Cluj. 7.126 de spectatori au trăit cu emoție fiecare secundă din meci.

U-BT Cluj-Napoca a câștigat, duminică seara, meciul contra Rapid București din finala Cupei României. Meciul s-a terminat cu scorul de 84 la 70 pentru U-Banca Transilvania.

Victorie pentru U-BT Cluj-Napoca/ Foto: U-BT Cluj-Napoca - Facebook Victorie pentru U-BT Cluj-Napoca/ Foto: U-BT Cluj-Napoca - Facebook

U-BT Cluj-Napoca și Rapid s-au înfruntat  în finala Cupei României la baschet masculin. Meciul a început de la ora 20:30 pe BT Arena într-o atmosferă incendiară.

7.126 de spectatori au trăit cu emoție fiecare secundă din meci.

Chiar dacă Rapid București a condus în primul sfert cu scorul de 23 la 22, U-BT Cluj și-a luat revanșa în sfertul al doilea și a preluat conducerea. Repriza secundă s-a terminat 48 la 37 pentru U-BT Cluj-Napoca.

După încă două reprize incendiare U-Banca Transilvania a reușit să învingă echipa Rapid București cu scorul de  84 la 70, iar Cupa României rămâne la Cluj-Napoca.

U-BT Cluj-Napoca a obţinut celelalte cinci trofee în 2016, 2017, 2018, 2020 şi 2023.

U-BT Cluj-Napoca s-a calificat în finala Cupei României. Mihai Silvășan: „Vom juca cu trofeul pe masă”

Calificare dramatică pentru U-BT Cluj-Napoca în semifinalele Cupei României. Echipele calificate.