Olimpia Cluj a reușit să se califice în finala turneului preliminar al Grupei 1 din Liga Campionilor la fotbal feminin

Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat în finala turneului preliminar al Grupa 1 din Liga Campionilor la fotbal feminin, după ce a învins formaţia slovacă Spartak Myjava cu scorul de 6-2 (4-1).

Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat în finala turneului preliminar al Grupa 1 din Liga Campionilor la fotbal feminin/ Foto: SuperLiga Feminină - Facebook Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat în finala turneului preliminar al Grupa 1 din Liga Campionilor la fotbal feminin/ Foto: SuperLiga Feminină - Facebook

Universitatea Olimpia Cluj s-a calificat în finala turneului preliminar al Grupa 1 din Liga Campionilor la fotbal feminin, după ce a învins formaţia slovacă Spartak Myjava cu scorul de 6-2 (4-1), miercuri, pe Stadionul Cetate din Alba Iulia.

Pentru campioana României au înscris Mikhail Johnson (2), Mara Bâtea (20), Tereza Honkova (45+3, autogol), Carmen Marcu (45+4), Natalia Cermakova (79, autogol), Carolina Ţabur (83), respectiv Dominika Kucharcikova (9), Andrea Bogorova (76).

Florentina-Camelia Iancu, intrată în min. 65 la „U” Olimpia, a primit cartonaş roşu în min. 80.

În cealaltă semifinală de la Alba Iulia, Ferencvaros Budapesta a fost învinsă de Qiryat Gat (Israel) cu 3-1, la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal atât la finalul celor 90 de minute regulamentare (1-1), cât şi după prelungiri (2-2).

Sâmbătă, la Alba Iulia, Ferencvaros o va înfrunta în finala mică pe Spartak Myjava (11:00), iar „U” Olimpia şi Qiryat Gat vor juca pentru calificarea în runda a doua.

Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

Bătaie generală la finala Cupei României. Fotbalistele și-au împărțit pumni și picioare!

Olimpia Cluj a ratat calificarea în turul al doilea al Ligii Campionilor la fotbal feminin