Ana Bogdan, învinsă în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Florenţa

Jucătoarea româncă de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de americanca Taylor Townsend, cu 6-0, 6-4, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Florenţa (Italia).

Jucătoarea româncă de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de americanca Taylor Townsend, cu 6-0, 6-4, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Florenţa/ Foto: Ana Bogdan - Facebook Jucătoarea româncă de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de americanca Taylor Townsend, cu 6-0, 6-4, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Florenţa/ Foto: Ana Bogdan - Facebook

Jucătoarea româncă de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de americanca Taylor Townsend, cu 6-0, 6-4, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Florenţa (Italia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari.

Ana Bogdan (30 ani, 59 WTA), a treia favorită, s-a înclinat după o oră şi 14 minute.

Românca a fost surclasată în primul set, fiind pentru prima oară după mai bine de un an când pierde un set la zero. Ana Bogdan a început mai bine setul secund, a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, dar a pierdut ultimele patru ghemuri, setul şi meciul. Românca a suferit la serviciu, reuşind 4 aşi, dar făcând şi 8 duble greşeli.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA. Ana Bogdan o învinsese pe Taylor Townsend (27 ani, 168 WTA), în 2017, în primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 6-3, în prima lor confruntare.