Italianca Sofia Raffaeli, victorie la individual compus la Cupa Mondială la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca

Italianca Sofia Raffaeli a câştigat concursul la individual compus, sâmbătă, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca, în timp ce românca Annaliese Drăgan s-a clasat pe locul 12.

Italianca Sofia Raffaeli a câştigat concursul la individual compus, sâmbătă, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca/ Foto: Facebook - Federazione Ginnastica d'Italia Italianca Sofia Raffaeli a câştigat concursul la individual compus, sâmbătă, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca/ Foto: Facebook - Federazione Ginnastica d'Italia

Raffaeli, campioană europeană la cerc şi măciuci anul acesta, s-a impus cu 141.600 puncte, fiind urmată de bulgăroaica Stiliana Nikolova, cu 135.950 puncte. Israelianca Daria Atamanov, campioana europeană la individual compus, a completat podiumul, cu 133.400 puncte.

O altă reprezentantă a Bulgariei, Boriana Kalein, campioană europeană anul acesta la minge, panglică şi cu echipa, care a obţinut victorii pe linie la ediţia de anul trecut a Cupei Mondiale de la Cluj-Napoca, a încheiat acum pe locul al patrulea, cu 131.300 puncte.

Annaliese Drăgan, cu 122.600 puncte, a ocupat locul al 12-lea, după ce a primit 31.450 la cerc, 30.800 la minge (ambele vineri), 31.800 la măciuci şi 28.550 la panglică (ambele sâmbătă).

Andreea Cristina Verdeş, care ocupa locul 10 în clasamentul general după concursul de vineri, a încheiat pe 15, cu 120,850. Verdeş a fost notată cu 32,200 la cerc, 31,400 la minge, 29,500 la măciuci şi 27,750 la panglică.

Annaliese Drăgan a reuşit să se califice în finala de la măciuci, cu a şasea notă.

Cupa Mondială la gimnastică ritmică, în Cluj-Napoca. Novak: „Este un obiectiv extrem de important ca România să organizeze competiţii internaţionale”