Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat luni că organizarea Congresului PSD pentru alegerea conducerii partidului afectează într-o anumită măsura funcționalitatea coaliției și a guvernului.
Europarlamentarul Claudiu Manda are șanse mari de a fi propunerea actualului președinte interimar, Sorin Grindeanu, pentru funcția de secretar general al PSD.
După 24 de ani, Titus Corlățean părăsește partidul și renunță la cursa pentru șefia PSD. El acuză că „liderii preferă să-și negocieze propriile interese și bani”.
La o zi după ce a ieșit din sală la congresul UDMR de la Cluj în timpul intonării imnului secuiesc, președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a spus că în România există un singur imn oficial.
La congresul UDMR de la Cluj, în timpul intonării imnului Ținutului Secuiesc, președintele interimar al Partidului Social Democrat (PSD), Sorin Grindeanu, a ieșit din sală, în timp ce prim-ministrul României, Ilie Bolojan a rămas.
Organizația Expert Forum cere public măsuri pentru a reconstrui încrederea în integritatea şi echitatea finanţării politice. „După criza generată de anul electoral 2024 este vital să tranşăm chestiunea integrităţii banilor în politică şi să întărim capacitatea de a investiga neregulile”, transmite ONG-ul în scrisoarea deschisă adresată premierului, partidelor politice și AEP.
Coaliția de guvernare a reluat miercuri discuțiile privind tăierea posturilor din administrația locală, însă nici de această dată partidele nu au ajuns la un consens. Măsura va fi discutată din nou săptămâna viitoare, după aproape o lună de amânări repetate.