Formula 1: Nico Rosberg, campion în Australia

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Australiei, prima etapă a CM de Formula 1. Colegul său britanic Lewis Hamilton şi cvadruplul campion mondial german, Sebastian Vettel (Red Bull), au abandonat după doar patru, respectiv cinci tururi.

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, deja campion mondial în 2013, a câştigat, duminică, a şaptea cursă la rând, Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, a 17-a etapă a sezonului, fiind urmat de coechipierul său, australianul Mark Webber, şi de germanul Nico Rosberg (Mercedes).

Vettel a câştigat Marele Premiu al Japoniei

Sebastian Vettel a câştigat, duminică, a cincea cursă la rând, Marele Premiu al Japoniei, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de Mark Webber, coechipierul său şi de francezul Romain Grosjean de la Lotus-Renault.

Vettel s-a impus în Belgia

Sebastian Vettel și-a consolidat poziția de lider în clasamentul piloților, în urma victoriei din Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei.