„Noi nu putem reglementa la nivel de legislaţie bunul simţ", a declarat ieri ministrul Justiţiei, Raluca Prună, referitor la situaţia politicienilor „penali" care candidează şi, de multe ori, şi câştigă noi mandate, unii chiar din puşcărie.
În capitalele de județe, schimbările politice nu au fost foarte mari la alegerile locale din 5 iunie, dacă e să luăm în considerare faptul că în 19 din cele 40 de reședințe de județ a rămas același primar. Printre acestea se numără și Cluj-Napoca.
Subiectul alegerilor primarilor în două tururi de scrutin (ce părea „mort” după refuzul lui Dacian Cioloș) a fost resuscitat duminică de Klaus Iohannis. Prezent la Iași, la omagierea „Unirii mici”, președintele țării și-a făcut public acordul pentru alegeri în două tururi (considerând a fi opțiunea corectă), fapt ce a fost imediat interpretat și care, efectiv, poate schimba „destinul” legii electorale.
Președintele Klaus Iohannis a declarat duminică, la Iași, că ideea alegerilor pentru funcția de primar în două tururi de scrutin este foarte bună, el adăugând că schimbarea legii actuale depinde de partidele parlamentare și de Guvern și le dorește acestora să găsească „cea mai înțeleaptă soluție”.
Proiectul de lege privind acordarea pensiilor speciale pentru aleşii locali - primari, viceprimari, şefi de consilii judeţene- va fi dezbătut şi votat, luni, de plenul Senatului, for decizional, proiectul fiind susţinut de PSD, însă contestat de liberali, care au anunţat că vor vota împotrivă.