Absolvenții claselor a XII-a, din județul Cluj, rămân primii în clasamentul național, în urma publicării rezultatelor finale de la examenul de Bacalaureat.
Proba la alegere a profilului din cadrul examenului de Bacalaureat le-a dat bătăi de cap elevilor din Cluj. Zeci de candidați absenți și un elev eliminat din examen pentru tentativă de fraudă.
Elevii au susținut, marți, proba obligatorie a profilului (Matematică şi Istorie) din cadrul examenului de Bacalureat. În județul Cluj, 37 de candidați nu s-au prezentat la examen.
Examenul de Bacalaureat începe luni, 17 iunie, cu probele de evaluare a competențelor. În Cluj, mai bine de 4.300 de elevi vor susține proba orală la Limba şi literatura română.