În ultima săptămână, 14 persoane care au fost bănuite că ar fi comis infracțiuni au fost reținute pentru 24 de ore de către polițiștii din Cluj-Napoca.
Anul 2017 a debutat cum nu se poate mai prost pentru poliţişti, cu oameni jefuiţi sau cu vânzători ameninţaţi cu cuţitul la gât, într-un Cluj desemnat oraşul în care românii se simt cel mai în siguranţă.
Un tânăr prins la furat, o urmărită internaţională depistată la Cluj şi mai mulţi metri cubi de lemn confiscaţi sunt “reuşitele” poliţiştilor clujeni din ultimele ore. La toate acestea se mai adaugă şi o infracţiune rutieră.
Un bărbat în vârstă de 42 de ani este cercetat de polițiștii clujeni pentru înşelăciune după ce ar fi păgubit o femeie cu circa 45.000 de euro, promiţându-i că va intermedia achiziţionarea unui apartament în Turda.
Poliţiştii au prins în flagrant un bărbat care a sustras bani dintr-un imobil, folosind metoda „bună ziua”. Acesta a fost reţinut pentru 24 de ore pentru furt calificat.