Un număr de 19 localități rurale din Cluj au primit apă cu „porția” sau chiar deloc în perioada iunie-iulie 2024. Cum motivează Compania de Apă Someș disconfortul creat.
În timp ce Cluj se află sub cod portocaliu de caniculă, 15 localități din județ vor avea probleme cu apa sau chiar ar putea să rămână fără aceasta pentru perioadă nedeterminată.
Furnizarea apei potabile va fi întreruptă în Apahida, Sânnicoara și Dezmir, între orele 10.00-15.00, pe durata caniculei, din cauza utilizării masive a apei potabile în alte scopuri decât cele menajere.
Strada Matei Corvin din centrul municipiului Cluj-Napoca a devenit navigabilă, marți. Potrivit viceprimarului Dan Tarcea, devină ar fi o conductă avariată.
26.000.000 de lei, bani din fondurile Consiliului Județean Cluj și a Companiei de Apă „Someș”, au fost investiți în 2023 în infrastructura de apă și canalizare a județului.