Prima zi de concediu medical va fi plătită pentru mai multe categorii de bolnavi, inclusiv pentru pacienții cronici și cei oncologici. Noile reglementări intră în vigoare de la 1 iunie.
Pacienții cronici, pacienții incluși în programele naționale de sănătate, cei care beneficiază de spitalizare de zi și urgențele medico-chirurgicale vor beneficia de concediu medical plătit din prima zi. Proiectul a fost aprobat de Camera Deputaților.