TENIS: Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de Mare Şlem de la Roland Garros

Jucătoarea româncă de tenis Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, sâmbătă, la Paris, după ce a învins-o pe franţuzoaica Leolia Jeanjean, cu 6-1, 6-4.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 220.000 de euro şi 240 de puncte WTA/ Foto: Irina Camelia Begu - Facebook Irina Begu şi-a asigurat un cec de 220.000 de euro şi 240 de puncte WTA/ Foto: Irina Camelia Begu - Facebook

Begu (31 ani, 63 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 25 de minute şi şi-a egalat cea mai bună performanţă a sa la Roland Garros, reuşită în premieră în 2016. Optimile de finală reprezintă cea mai bună performanţă a româncei la turneele de Mare Şlem, având încă o prezenţă în această fază în 2015, la Australian Open.

Irina Begu a început în forţă meciul cu Jeanjean (26 ani, 227 WTA), debutantă la Roland Garros, şi a condus cu 5-0 în primul set, câştigat cu 6-1.

Citiți știrile monitorulcj.ro și pe Google News

Begu a avut 5-1 în setul secund, dar i-a permis adversarei să se apropie la un singur ghem (5-4), ratând trei mingi de meci. În cele din urmă românca s-a impus cu 6-4, revenind în ultimul ghem de la 0-30.

Jeanjean a avut 11 mingi de break, dar nu a reuşit să fructifice decât una. Begu a încheiat cu 26 de mingi direct câştigătoare, de două ori mai multe decât Jeanjean (13), având şi mai puţine erori neforţate (21-27).

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 220.000 de euro şi 240 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi învingătoarea dintre americanca Jessica Pegula (cap de serie numărul 11) şi slovena Tamara Zidansek (cap de serie numărul 24).