Universitatea Cluj a pierdut finala Ligii Elitelor U-19. Micii „studenți”, învinși la scor de Csikszereda

Universitatea Cluj a pierdut cu 3-0 finala Ligii Elitelor U-19, în fața celor de la AFK Csikszereda.

Universitatea Cluj U-19 a pierdut finala cu Csikszereda. FOTO: Universitatea Cluj Facebook Universitatea Cluj U-19 a pierdut finala cu Csikszereda. FOTO: Universitatea Cluj Facebook

Universitatea Cluj a început mai bine meciul disputat pe stadionul Giulești și a avut primele ocazii de gol, inclusiv o bară. Ocaziile nefructificate de elevii lui Marius Suller s-au transformat în gol la poarta adversă. Tamas Biro avea să deschidă scorul în minutul 40.

AFK Csikszereda a jucat mult mai bine în partea a doua și a reușit să marcheze golul al doilea prin Omar, în minutul 73. Jucătorul celor de la Csikszereda a marcat cu o scăriță, după o cursă superbă. Formația harghiteană avea să marcheze pentru 3-0 în minutul 80, prin Robert Csala.

Csikszereda Miercurea Ciuc va fi reprezentanta României în UEFA Youth League în sezonul 2022/2023, la fel cum s-a întâmplat și în stagiunea trecută.