Potaissa Turda, victorie la limită în optimile EHF European Cup la handbal masculin

Potaissa Turda a câștigat prima manșă din optimile de finală din EHF European Cup.

Potaissa Turda, victorie la limită în optimile EHF European Cup la handbal masculin Potaissa Turda, victorie la limită în optimile EHF European Cup la handbal masculin

AHC Potaissa Turda a învins formaţia suedeză Alingsaas HC cu scorul de 31-30 (15-11), sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă a optimilor de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup.

Citiți știrile monitorulcj.ro și pe Google News

Vicecampioana României a câştigat printr-un gol marcat de Georgică Cîntec în ultimele secunde de joc.

Potaissa a condus la pauză la o diferenţă de patru goluri, 15-11, iar în debutul reprizei secunde diferenţa a crescut la şase goluri, 17-11. Scandinavii au revenit în joc şi au reuşit să reducă ecartul, iar iar în min. 55 au egalat, 27-27, turdenii obţinând victoria in extremis.

Pentru echipa antrenată de Horaţiu Gal au marcat Radu Cristian Ghiţă 10 goluri, Georgică Cîntec 4, Milos Dragas 3, Gabriel Dumitriu 3, Marius Szoke 5, Roland Thalmaier 2, Alexandru Ghivil 2, Radu Lazăr 1, Huba Talas 1.

Golurile nordicilor au fost reuşite de Mathias Pedersen 7 goluri, Christoffer Thor 6, Rasmus Torbjornsson 6, Joshua Wasterlund 3, Jacob Lundahl 2, Fredrik Hellgren 2, Jesper Filen 2, Mathias Bach Moeller 1, Hjalmar MacFie 1.

Au arbitrat nord-macedonenii Danielo Bozinovski şi Viktor Nacevski, iar delegat EHF a fost israelianul David Levin.

Manşa secundă va avea loc pe 20 februarie, la Alingsaas.