Echipa feminină a României, în semifinalele Campionatelor Europene de tenis de masă de la Cluj-Napoca

Tenis de masă: echipa feminină a României s-a calificat vineri la semifinalele Europenelor de la Cluj-Napoca, după ce a învins Luxemburg cu 3-0.

Selecţionata feminină a României, deţinătoarea titlului, s-a calificat, vineri, în semifinalele Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Cluj-Napoca, după ce a învins Luxemburgul cu 3-0, într-un meci din sferturi, jucat în BT Arena.

Jucătoarele noastre au pierdut un singur set, împunându-se clar în duelul cu echipa care a reuşit să producă surpriza în grupa sa, în care s-a aflat şi Rusia.

Bernadette Szocs a dispus de Sara De Nutte cu 3-0 (11-9, 11-5, 11-9), Elizabeta Samara a învins-o pe Xia Ni cu 3-1 (11-7, 11-9, 4-11, 11-9), iar Daniela Monteiro-Dodean a câştigat meciul cu Tessy Gonderinger cu 3-0 (11-7, 11-5, 12-10).

În semifinale, sâmbătă, România va înfrunta Franţa, de la ora 16:00, prima semifinală urmând să le opună, de la ora 10:00, pe Germania şi Portugalia.

La masculin, România a fost învinsă de Suedia cu scorul de 3-1 în sferturile de finală.

Echipa antrenată de Andrei Filimon, şi-a îndeplinit obiectivul la Campionatele Europene de la Cluj-Napoca, acela de a fi între primele opt echipe de pe continent.

Românii au cedat în faţa medaliatei cu bronz din 2019, dar au obţinut o mare victorie, prin clujeanul Rareş Şipoş, care l-a învins pe numărul 8 mondial, Mattias Falck, multiplu medaliat la Campionatele Europene şi Mondiale, cu 3-2 (11-8, 6-11, 11-6, 8-11, 11-9).

Ovidiu Ionescu a pierdut meciul cu Anton Kallberg, scor 1-3 (11-13, 11-9, 8-11, 11-13), Hunor Szocs a fost învins de Truls Moregard cu 3-1 (10-12, 11-4, 11-5, 11-8), iar juniorul Darius Movileanu a cedat în faţa lui Mattias Falck cu 0-3 (5-11, 9-11, 5-11).

În semifinale, Suedia va întâlni Rusia, iar Germania va înfrunta Danemarca.