VIDEO. Bătaie generală la meciul Zalău – Dej! Clujenii au promovat în Liga a 2-a la ultima fază

Unirea Dej a promovat în Liga a 2-a după ce a remizat, 1-1, în meciul retu cu Zalău.

Formația clujeană a terminat la egalitate, 0-0, meciul tur și avea să se califice în Liga a 2-a după un gol venit în minutul 90+6. La final, jucătorii și oficialii celor două echipe au început o bătaie generală.

Dejenii vor avea din nou echipă în Liga a 2-a după 14 ani de așteptare. Unirea a promovat în eșalonul secund datorită unui gol marcat în minutul 90+6 de căpitanul Marius Cătiteanu. Formația care reprezintă județul Cluj avea nevoie disperată de gol în finalul jocului după ce Mihai Onicaș a deschis scorul în minutul 60.

Spiritele s-au încins imediat după fluierul de final, totul degenerând într-o bătaie generală. Jucătorii și oficialii celor două echipe și-au împărțit pumni și picioare, înainte ca Unirea Dej să primească medaliile de campioni și trofeul oferit câștigătoarei Ligii a 3-a.

Unirea sărbătorește 100 de ani de la înfințare în acest an, iar echipa are motive de sărbătoare în acest moment.

Au evoluat echipele:

SCM Zalău: Bogdan Miron – Răzvan Dulap, Cristian Jalbă, Bogdan Vișan, Florin Pop, Mihai Onicaș, Vadim Calugher, Mihai Forna, Romaric Logon, Mihai Petra, Sergiu Pop. Rezerve: Andrei Pop, Tudor Mare – Iustin Ardelean, Alexandru Jula, Sebastian Duma, Denis Cubaș, Sebastian Culda, Dănuț Cozma, Kis Lorant. Antrenor: George Zima.

Unirea Dej: Raul Papp – Alex Blaj, Mihai Kereki, Ionuț Rus, Denis Roș, Florin Blaj, Adrian Pop, Marius Cătinean, Ionuț Frăsineanu, Angelo Cocian, Sebastian Serediuc. Rezerve: Ștefan Georgescu – Virgil Sabo, Andrei Peter, Bogdan Pop, Alexandru Papp, Tudor Vomir, Dorin Fărcaș, Cristian Chira, Andrei Pop. Antrenor: Dragoș Militaru.