VIDEO. CFR Cluj a câştigat Cupa României la U-19! Puştii lui Mugurel Dan au răpus Viitorul

CFR Cluj a câştigat Cupa României, ediţia 2018/2019, la categoria de vârstă U-19, după un succes obţinut cu 3-1 în faţa celor de la Viitorul.

Formaţia constănţeană pornea ca favorită în duelul disputat pe Stadionul "Ilie Oană" şi avea să deschidă scorul încă din minutul 4 prin Alexadru Pop, cel care a punctat dintr-o poziţie suspectă de offside. Aaron Girsik, fotbalist împrumutat de CFR Cluj de la Viitorul, a reuşit să egaleze în minutul 9 al partidei după o fază superbă de contraatac al echipei din Gruia.

Alin Fica avea să o ducă pe CFR Cluj în avantaj în minutul 10 după un gol reuşit în urma unei gafe comise de portarul celor de la Viitorul. Trupa patronată de Gheorghe Hagi a controlat jocul după cele două reuşite, însă intervenţiile excelente ale lui Rareş Gal au păstrat tabela de scorul nemodificată până în minutul 83. Clujenii au reuşit atunci un nou contraatac superb care a fost finalizat cu gol de Claudiu Nistor.

Mugurel Dan nu l-a avut la meciul de la Ploieşti pe Claudiu Petrila, cel mai important jucător al echipei U-19 fiind suspendat în ultimul meci al competiţiei.

CFR 1907 Cluj: 90. Gal – 27. Bud (A. Nistor 54), 4. Rus-cpt, 21. Bălan, 77. Ispas (24. Potra 65)- 10. Dat, 6. Luca, 8. Chira (7. C. Nistor 65) – 11.Fica, 31. Girsik, 23. Joca (30. Covaci 75). Antrenor: Mugurel Dan

FC Viitorul: 1. Mușat – 2. Ghiță (22. Georgescu 46), 6. Leca-cpt, 5. Vlad, 3. Nedelea (18. Mureșan 65) – 4. Călin – 8. Tucaliuc (14. Negrean 75), 10. Matiș (19. Pocol 86), 7. Haită (17. Pitu 46) – 9. Pop, 11. D. Halep. Antrenor: Cristian Cămui

Arbitru: Marian Barbu. Asistenți: Marius Badea și Ionel Dumitru