U-BT, victorie cu Dinamo Tbilisi

Formația clujeană e pe val. U-Banca Transilvania a învins-o pe formația georgiană Dinamo Tbilisi, scor final 87-73, și a ajuns la a doua victorie în Grupa E din FIBA Europe Cup.

sursă foto: u-bt.ro sursă foto: u-bt.ro

S-au remarcat următorii jucătorii la ”U” Cluj: Justin Gray 3 puncte, 2 recuperări, Sakic 13 puncte, 6 recuperări, Giordan Watson 14 puncte, 4 pase decise, Andrei-Sergiu Mureșan, Ousmane Barro 8 p, 8 rec, 2 pd, Vaidas Kariniauskas 13 p, 1 rec, 1 pd, Andrei Calnicenco 6 p, 5 rec, Rolland Torok 10 p, 5 rec, Lasan Kromah 9 p, 1 rec, 4 pd, Alexandru Olah 6 p, 9 rec, Camil Berculescu 2 p, 1 pd, Nandor Kuti 3 p, 4 rec, 2 pd.

Antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan a declarat după meci: ''Știam care este valoarea noastră, însă nu am crezut că va fi atât de ușor. Am început foarte bine jocul și ne-a fost mult mai ușor pe urmă, sunt bucuros că am putut să le acord mai multe minute jucătorilor noștri tineri, căci trebuie să ia și ei pulsul acestei competiții. Ne-am pierdut puțin concentrarea în a doua repriză, este greu să rămâi la același nivel când ai 30 de puncte avantaj, chiar am vorbit despre asta în vestiar. Însă îmi felicit jucătorii pentru cum au controlat meciul, în niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei și sunt bucuros pentru asta. Ne așteaptă alte meciuri grele, peste trei zile mergem la Sibiu, apoi avem din nou o partida dificilă în Bulgaria, deja gândurile noastre se îndreaptă spre acele meciuri.”

La momentul actual, ”U” Cluj este lider în Grupa E, cu 4 puncte, urmată de Lukoil Academic (3 puncte), Istanbul BBSK (3 puncte), Dinamo Tbilisi (0 puncte).

Următoare partidă pentru U-BT în FIBA Europe Cup este programată pe data de 1 noiembrie, în deplasare, cu formația Lukoil Academic.